Domain Authority Nedir?

Domain Authority (Alan Adı Otoritesi: bundan sonra “DA” ile ifade edilecektir.), Moz tarafından geliştirilen ve bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar yüksek sıralama alacağını tahmin eden bir arama motoru sıralama puanıdır. Alan adı otorite (Domain Authority) skoru 1 ile 100 arasında değişir. Daha yüksek puanlar sıralamada daha iyi bir yere gelir.

domain authority

Domain Authority, kök alan adını, toplam bağlantı sayısını, MozRank , MozTrust vb. bağlantıları tek bir DA puanına bağlarken hesaplanır . Zamanla bu puan, daha sonra web sitelerini karşılaştırırken veya bir web sitesinin sıralama gücünü analiz ederken kullanılabilir.

MozBar’ı (ücretsiz bir Chrome uzantısı),  Open Site Explorer‘ı  (bir arka bağlantı analiz aracı) kullanarak bir web sitesinin  DA’sını görüntüleyebilirsiniz .

Domain Authority nasıl hesaplanır?

Bir web sitesinin popülaritesine, MozRank, MozTrust, vb. Dayanan 100 puanlık, logaritmik bir ölçekte DA’sı hesaplanır.

Yüksek Domain Authority nasıl olur?

Genel olarak, çok sayıda yüksek backlinke (Wikipedia veya Google.com gibi) sahip siteler, DA ölçeğinin üst sıralarında bulunurken, küçük işletmeler ve daha az backlinke sahip web siteleri, daha düşük bir DA’ya sahip olurlar. Yeni web siteleri her zaman 1 DA skoruyla başlar.

Domain Authority Page Authority’e karşı

Domain Authority, alan adının veya alt alan adlarının tahmini sıralama gücünü ölçerken, Page Authority (Sayfa Otoritesi), tek tek sayfaların gücünü ölçer.

Domain Authority’nin teknik tanımı

DA, Mozscape web dizininden alınan verilere dayanır ve bağlantı sayıları, MozRank ve MozTrust puanları ve düzinelerce başka faktörü (toplamda 40’dan fazla) içerir. Gerçek DA hesaplaması, Mozscape verilerini ölçeklendirme için standart olarak kullanılan binlerce gerçek arama sonucundaki sıralamayla en yakın ilişkilendiren algoritmayı kullanan bir makine öğrenme modelidir.

MozRank gibi belirli ölçütler, backlink popülerliği, backlink sayısı, sayfaları ve siteleri birbirine bağlayan backlink miktarları gösterebilirken, Domain Authority ve Page Authority metrikleri bir alan adının popülerliğini ele alır.

Domain Authority nasıl etkilerim?

DA’yı doğrudan etkilemesi zordur. Her biri otorite puanı üzerinde etkisi olan diğer ölçütlerden (MozRank , MozTrust , backlink profili ve 40’dan daha fazla) oluşan bir toplamdan oluşur . Google sıralama için birçok faktörü hesaba kattığından, DA’da bir çok faktörü içermelidir.

DA metriğini etkilemek için en iyi yol genel SEO‘unuzu iyileştirmektir. Özellikle, kaliteli sayfalardan daha fazla backlink alarak MozRank ve MozTrust değerlerinizi yükseltmelisiniz .

Otorite puanım neden değişti?

Domain Authority ve Page Authority çoklu metrik ve hesaplamalardan oluştuğu için, değişimin tam sebebini saptamak zor olabilir. Skorunuz yukarı veya aşağı gitti ise, aşağıdakiler gibi birçok potansiyel etkileyen faktör vardır:

  • Backlink profiliniz hızlı biçimde yükselmesi ve henüz Mozscape web dizininde bağlantılarınızın indexlenmemesi.
  • Kalitesiz backlinkler almanız.
  • DA puanınız düşükse sıralama dalgalanmalarından daha fazla etkilenir.

Marmaris SEO

Önceki HTTP Durum Kodu (200, 301, 302, 404, 410, 500, 503) başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.

BENZER KONULAR

yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı
0 cevaplar

Cevapla

Sormak istedikleriniz için yorum yapın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir