Arama motorların arama yaptığınızda Https ve Http siteleri görmüşsünüzdür. Bu ikisi arasındaki fark ve Seo açısından önemi nedir?

https

HTTPS Nedir?

Temelleri ile başlayalım. URL’nin “http” bölümünün sonundaki “s”, web sitesinin güvenli olduğu anlamına gelir. HTTPS (Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenliği) veya güvenli siteler SSL 2048-bit anahtarını içerir ve kimlik doğrulama ve şifreleme yoluyla site bağlantısını korur. Bir web sitesi yüklendiğinde, SSL sertifikası asma kilidi ve https protokolünü etkinleştirir ve web sitesinin tarayıcıya güvenli olduğunu bildirir.

Güvenli web siteleri, kullanıcının üç katmandaki bilgilerini güvenceye alarak kullanıcının bağlantısını koruyabilir:

  • Şifreleme , kullanıcının aktivitesinin izlenememesini veya bilgilerin çalınmasını sağlar.
  • Veri bütünlüğü, dosyaların aktarıldıkça bozulmasını önler.
  • Doğrulama, saldırılarına karşı korur ve kullanıcıya güven inşa eder.

Peki SSL sertifikaları arama motoru sıralamalarını nasıl etkiler?

Sıralamalar

Google , 2014’te HTTPS web siteleri lehine güncellenmiş algoritmalarını kullanıma sunmuştur. Ancak genel sıralama algoritması ve güvenli siteleri içinde sadece küçük sıralama artışları yaşanan hafif bir bileşendi. Fakat Google, gelecekte daha fazla önem vereceğini belirtti.

Google, 2015 yılında , HTTPS’in, iki farklı arama sonucunun kalite sinyallerinin her şeyde eşit olması durumunda bir üstünlük olarak görebileceğini belirtti . Anlamı, web siteniz ile rakip web sitesinin hızı, başlık etiketleri, içerik tazeliği vb. bakımından eşit olması durumda, rakibinizin web sitesi güvenli ve sizinki değil ise, rakibiniz büyük olasılıkla sizinkinin önüne geçecektir.

Unutmayın ki Google’da herhangi bir arama yaptığınızda birinci sayfanın %40’ı güvenli sitelerden oluşmaktadır. Bunun sebebi Google’ın güvenli sitelere daha fazla önem vermesiyle, sitelerin birer ikişer Https’e geçmesidir.

Trafik

Daha iyi sıralamalar daha fazla trafiğe yol açabilir (daha fazla kişi sitenizi görür, daha fazla ziyaretçi alırsınız). Ayrıca, kullanıcılar arama sonuçlarına baktıklarında, güvenli bir siteyi güven ve yetki sinyali olarak görebilir ve bu web sitesini güvenli olmayan başka bir siteye tercih edebilir.

DÖNÜŞÜMLER

Kullanıcılar güvenli bağlantılara daha fazla güvenir. GlobalSign anketine göre , kullanıcıların% 84’ü güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden veri gönderildiyse satın alma işleminden vazgeçmektedir. Büyük bir çoğunluğu, verilerin online olarak ele geçirilmesinden endişelenmektedir.

Chrome Http Sitelerini Güvenli Değil Olarak İşaretliyor

Chrome, bir web sitesi güvenli olmadığı zaman bunu adres çubuğunda belirten bir işaret koyar.

Şu anda, HTTP sitelerinin URL çubukları şu şekilde görünür:

http

Bu işaretin e-ticaret sitelerinde görünmesi demek müşteri kaybı demektir.

HTTPS sitelerinin URL çubukları şu şekilde görünür:

https

Bir önceki Google Link Reddetme Aracı (Disavow Tool) başlıklı konumuzda Google Link Reddetme Aracını nasıl kullanacağımızdan bahsettik.

Kaynak: www.bluecorona.com

BENZER KONULAR
yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı
0 cevaplar

Cevapla

Sormak istedikleriniz için yorum yapın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir