SEO

Seo (arama motoru optimizasyonu), arama motorlarında (Google, Bing, Yandex gibi)konumunuzu daha iyi seviyelere getirmek için yapılan çalışmaların tümüne denir. Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmasıdır. Seo uzmanı, internet ekonomisinin artması sonucu doğal olarak ortaya çıkmış ve gelişmiş meslek dalıdır. Site içi (on-page) ve site dışı (off-page) olarak ikiye ayrılır. Marmaris seo olarak sitenizin ücretsiz seo analizlerini yaparak sizlere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bizlere iletişim bölümünde ulaşabilirsiniz.

marmaris seo

Site içi Seo

Seo’nun ilk aşamasıdır. Site yapım aşamasındayken, sitenin arama motorları tarafından daha iyi okunabilmesi ve anlaşılabilmesi için yapılan düzenlemelerdir. Tabi buradaki amaç sadece arama motorlarına yönelik site yapmak değildir. Öncelik sitenize gelen kullanıcılarınızın beklentilerini karşılamaktır. Arama motorlarının birinci verdiği öncelik, sitenin kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığıdır. Siz önce kullanıcı beklentilerini karşılayacaksınız. Site içi Seo’nun hedefi, hedefi kullanıcı ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğinizi arama motorlarına anlatmaktır.

Site içi Seo nasıl yapılır ?

 • Site haritası oluşturulması; site haritası (sitemap) arama motorlarına sitenizdeki bulunan sayfaları ve sayfa hiyerarşisini bildirmek için kullanılan dosyadır. Seo açısından önemli bir kriterdir.
 • txt dosyası; sitenizdeki hangi sayfa ve klasörlerin arama motorları tarafından indekslenip, indekslenmeyeceğini belirten dosyadır. Seo açısından önemli bir kriterdir.
 • Özgün içerik; arama motorlarının dikkat ettiği bir başka kriterdir. Özgün içerikten kasıt sadece daha önce kullanılmamış içerik demek değildir. Özgün içerik, kaliteli, anlattığınız konuyu net açıklayan ve kullanıcının beklediği bilginin de ötesine geçebilen, güncel, anlaşılabilir içeriktir.
 • Başlık (title); Konu ve site başlıklarınızı anahtar kelime ile alakalı, tercihen anahtar kelimeyi içinde barındıracak şekilde seçmelisiniz.
 • Görseller; bugün her sitede mutlaka bir veya daha fazla görsel kullanılmaktadır. Kullanıcıların konunuzu daha iyi anlayabilmesi için kullanılmaktadır. Arama motorları görsellerinizin hem kaliteli hem de boyutlarının düşük olmasını tercih etmektedir. Mobil teknolojinin gelişmesi ile daha fazla önem kazanmış bir kriterdir. Görselin kalite/boyut ayarlaması iyi yapılmalıdır. Yazılarınız gibi görsellerinizin de özgün olması gerekmektedir. Yapılan en büyük hata görselin internetten temin edilerek aynen veya düzenlenerek konulmasıdır. Arama motorları (özellikle google) bunu çok rahat anlayabilmektedir.
 • Alan adı (domain); olmazsa olmaz bir kriter olmasa da alan adınızın anahtar kelime ile uyumlu olması Seo’ya artı değer kattığı kanıtlanmıştır. Dikkat edilmesi gereken konu alan adınızın hizmet bitiş tarihinin 2 yıldan fazla olması ve ne kadar süredir aktif olduğudur (burada anlatılan kayıt tarihi değil, arama motorlarında ki aktifliğidir).
 • Barındırma (hosting); hosting’inizin hedef kitle lokasyonlu olması, hızlı ve stabil olması önemlidir.
 • W3C standartları; World Wide Web Consortium ‘un kısaltılmasıdır. Www. Standartlarını belirleyen kuruluştur. Sitenizde ki kodlarınızın doğru kullanılıp kullanılmadığını anlamanızda ki en önemli yardımcınızdır.
 • Heading (başlık) etiketleri; H etiketlerinin hiyerarşik yapıda ve anahtar kelime kullanılacak şekilde derlenmesi önemli bir kriterdir. H1, h2, h3 etiketlerinde mutlaka anahtar kelimenizi kullanınız.
 • Meta description; Meta açıklamaları hala Seo’da büyük bir etkiye sahip. O yüzden her sayfanızda farklı bir açıklama kullanarak o sayfanın içeriğiyle ilgili benzersiz meta description kullanmayı unutmayın.
 • Site içi bağlantı (link); büyüyen siteleriniz de aşırıya kaçmayacak şekilde site içi bağlantıları kullanmanız, sayfalarınızın kaybolmasını engeller.

Site Dışı Seo

Site içi seo tamamlandıktan sonra site dışı seo’ya geçilir. Site dışı seo genel olarak sitenizin kendi siteniz dışında ki mecralarda tanıtılması, sektörel backlink alınması ve referans elde edilmesidir.

Site dışı seo’da en önemli unsur organikliktir. Yani doğal yollarla yapılan çalışmalardır. Doğallıktan kasıt insandır. Arama motorları için en önemli şey sitenizin tanıtımının veya referanslarının gerçek olmasıdır. Çeşitli Black hat seo teknikleriyle bu yollar manipüle edilse de arama motorları bunu hemen değilse bile yakın zamanda fark edip uyarmakta devamında ise cezalandırmaktadır. Eğer hala işlemler devam ederse de indeksten silinmeye kadar girmektedir.

Site dışı seo’nun can damarı backlinktir. Eskiden arama motorları backlink’in nereden geldiğine dikkat etmez, ne kadar backlink’iniz varsa o kadar yükselirdiniz. Ama artık arama motorları backlink sayısından çok backlink gelen sitenin kalitesine ve aynı sektörde olup olmadığınıza bakmaktadır. Yani backlink’in kalitesine bakmaktadır. Backlink’lerinizi google web araçları veya seo analiz sitelerinden sürekli kontrol edip, kalitesiz olanları reddetmelisiniz.

Site tanıtımları için kullanabileceğiniz en uygun yollar ise bloglar ve forumlardır. Kaliteli forumlardan ve bloglar’dan yapılan tanıtım yazıları size güzel ve kaliteli backlinkler sağlayacaktır. Burada önemli olan tanıtım yazılarının özgün ve en az 100 kelimelik olmasıdır. 100 kelimelik bir metinde ise en fazla iki adet anahtar kelimeden link almaya özen gösterin.

Marmaris seo kimdir?

Marmaris seo Muğla bölgesinde Seo hizmetleri veren bir firmadır. Bölge işletmelerine Seo konusunda kesintisiz hizmet vermekteyiz.

yoast seo renk paleti
https
reddetme aracı