HTTP durum kodları nedir?

HTTP durum kodu, bir tarayıcı isteğine verilen bir sunucu cevabıdır. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız sitenin sunucusuna bir istek gönderir ve sunucu tarayıcının isteğine üç haneli bir kodla yanıt verir: HTTP durum kodu.

http kodları

Bu durum kodları, tarayıcınız ile sunucu arasındaki sohbetin internet eşdeğeridir. Durum kodlarını ve bunların nasıl kullanılacağını öğrenmek, sitenizdeki kesintileri en aza indirgemek için site hatalarını hızlı bir şekilde teşhis etmenize yardımcı olacaktır. Arama motorlarının ve kişilerin sitenize erişmesine yardımcı olmak için bu durum kodlarından bazılarını bile kullanabilirsiniz; Örneğin, 301 yönlendirmesi, botlara ve insanlara kalıcı olarak başka bir yere taşınmış bir sayfa olduğunu söyleyecektir.

Her üç haneli durum kodunun ilk basamağı, 1’den 5’e kadar beş sayıdan biriyle başlar; bu aralıktaki durum kodlarını belirtmek için bunun 1xx veya 5xx olarak ifade edildiğini görebilirsiniz.

Yaygın durum kodu sınıfları:

100’ler – Bağlantı devam ediyor.

200’ler – İstek başarıyla tamamlandı ve sunucu tarayıcıya beklenen yanıtı verdi.

300’ler – Başka bir yere yönlendirildi. Talep alındı, ancak bir çeşit yönlendirme var.

400’ler – Site veya sayfa ulaşılamadı. İstek yapıldı, ancak sayfa geçerli değil, genellikle sitede bir sayfa bulunmadığında görünür.)

500’ler – Başarısızlık. İstemci tarafından geçerli bir istek yapıldı ancak sunucu isteği tamamlayamadı.

SEO’lar için en önemli durum kodları

Her profesyonel SEO ve web sitesi sahibi için SEO üzerinde en büyük etkiyi gösteren durum kodlarını anlamak önemlidir.

Çok fazla 5xx hatası gösteren bir sitede çalıştığınızı düşünün; başınızın üstünde bir sunucu sorunu olduğunu bilmek isteyeceksiniz. 4xx hataları, ziyaretçilerin deneyimini etkiler, bu nedenle URL’lerinizde yapmış olabileceğiniz herhangi bir değişikliği veya silinen sayfaları olup olmadığınızı hemen düşünebilirsiniz. Sorunun nedenini anladıktan sonra, özel bir 404 sayfası ile ziyaretçileri doğru yere göndermek için 301 yönlendirme aracını kullanabilirsiniz.

Her SEO’nun bilmesi gererken en etkili durum kodları:

HTTP Durum Kodu 200 – Tamam

Bu normal, günlük, doğru işleyen sayfanız için ideal durum kodunuzdur. Hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur ve her şey olması gerektiği gibidir.

HTTP Durum Kodu 301 – Daimi Yönlendirme

Bir URL’nin başka bir URL’ye kalıcı olarak yönlendirilmesi gerektiğinde, 301 yönlendirmesi kullanılmalıdır . 301 yönlendirme, o sayfaya gelen ziyaretçilerin ve botların yeni URL’ye geçirileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, bağlantı paylaşımı 301 yönlendirmesiyle de yeni URL’ye geçirilir. Sürekli sayfa yönlendirmeleri için 301 yönlendirme tercih edilen tercih yöntemi olmaya devam etmektedir.

HTTP Durum Kodu 302 – Geçici Yönlendirme

302 yönlendirme, 301’e benzer; ziyaretçiler ve botlar yeni sayfaya geçirilir ancak bağlantı eşitliği birlikte iletilemez. Sürekli değişiklikler için 302 yönlendirmelerini kullanmanızı öneririz. 302 kullanmak, arama motoru tarayıcılarına yeniden yönlendirmeyi geçici olarak muamele etmesini gösterir.

HTTP Durum Kodu 404 – Bulunamadı

Bu, tarayıcının talep ettiği dosya veya sayfa sunucu tarafında bulunamadığı anlamına gelir. 404’ler, eksik sayfanın veya kaynağın kalıcı olarak veya yalnızca geçici olarak eksik olup olmadığını belirtmez.

404 kodunu döndüren sayfalar çok sayıda trafiğe sahip yüksek yetkili sayfaysa veya ziyaretçilerin veya bağlantıların ulaşması beklenen belirgin bir URL’ye sahipse, mümkün olan en alakalı sayfaya 301 yönlendirmeyi kullanmalısınız.

Google Search Console kılavuzu tarafından önerildiği gibi ziyaretçilere özel bir 404 sayfasıyla mümkün olan en iyi deneyimi verin .

HTTP Durum Kodu 410 – Gitti

410, 404’ten daha kalıcıdır; sayfa gitti demektir. Sayfa artık sunucudan çıkmıyor ve iletim adresi ayarlanmamış. Sitenizde 410 sayfaya işaret eden bağlantılar, ölü bir kaynağa botları ve ziyaretçileri gönderiyor. Dolayısıyla, 410 gördüyseniz, içeriğinize yapılan tüm referansları veya bağlantıları kaldırın.

HTTP Durum Kodu 500 – Dahili Sunucu Hatası

Sayfa eksik veya bulunmayan bir sorun olmak yerine, bu durum kodu sunucuda bir sorun olduğunu gösterir. 500, klasik bir sunucu hatası olup sitenize erişimi etkileyecektir. İnsan ziyaretçiler ve botlar benzer şekilde kaybolacak. Arama motorları, bakımlı siteleri tercih eder; bu nedenle bu durum kodlarını araştırıp bunlarla karşılaştığınızda acilen düzeltmeniz gerekmektedir.

HTTP Durum Kodu 503 – Hizmet Kullanılamıyor

500’ün bir başka çeşididir, 503 yanıtı sunucunun kullanılamadığı anlamına gelir. İnsan ya da botların daha sonra tekrar gelmeleri istenir. Bunun nedeni, geçici olarak sunucunun aşırı yüklenmesi veya sunucunun bakımı olabilir. 503 durum kodu, sayfa veya site yalnızca kısa bir süreliğine kapanacak olduğundan, arama motorlarının yakında gelmesini sağlar.

Bir önce ki konumuz olan XYZ alan adı uzantısı SEO için dezavantaj mı? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

BENZER KONULAR
yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı