Çapa metni (anchor text), bir bağlantı linkidir ve tıklanabilir metindir. Tarayıcılarda farklı renkte görünür, örneğin Eng Bilgisayar ana sayfası.

İdeal biçim

SEO dostu çapa metni, bağlantının verildiği sayfa ile alakalı olmalıdır. Örneğin benim ana sayfama link vereceksem “erkek pantolon”dan vermemin hiç bir anlamı yok. Ana sayfamda geçen bir konu üzerinden link vermeliyim.

Çapa metni nedir?

Çapa metni, web üzerinde başka bir belgeye veya yere bağlantı verilirken görünen karakterleri ve kelimeleri ifade eder. Genellikle mavi altı çizili metin olarak görünüyor, ancak web sitenizin bağlantı renklerini ve stillerini HTML veya CSS’niz aracılığıyla değiştirebilirsiniz.

Çapa metni, hem arama motorlarına hem de kullanıcılara, bağlantı hedefinin içeriğiyle ilgili bilgi verir.

Genelde site dışı SEO‘da çok kullanılan bir tekniktir. Anahtar kelimeyle alakalı anchor text ile sitenize bağlantı vermek gibi. Dikkatli kullanılması gerekmektedir. Çok fazla aynı kelime ile bağlantı vermek yarardan çok zarar getirir.

Çapa metni türleri

Tam eşleşme

Çapa metni, bağlantı verilen sayfayı yansıtan bir anahtar kelime içeriyorsa “tam eşleme” dir. Örneğin: Seo ile ilgili bir sayfaya bağlantı metni olarak ‘Seo’.

Kısmi eşleme

Bağlantılı sayfadaki anahtar kelimenin bir varyasyonunu içeren metni çapa bağlayın. Örneğin: “Seo teknikleri” metni ile Seo ile ilgili bir sayfaya bağlantı verme.

Markalı

Çapa metni olarak kullanılan bir marka adı. Örneğin: ‘Eng bilgisayar’, Eng bilgisayar blogundaki bir makaleyle bağlantı verme.

Çıplak bağlantı

Çapa olarak kullanılan bir URL ‘ www.engbilgisayar.net ‘ çıplak bağlantı çapasıdır .

Genel

Çıpa olarak kullanılan genel bir kelime veya deyim. “Tıklayın” ortak bir genel çapa.

Görüntüler

Bir resim bağlandığında Google, resmin “alt” özelliğinde yer alan metni çapa metni olarak kullanır.

SEO yöntemi

SEO dostu çapa metni:

  • Bağlantılı sayfayla alakalı
  • Düşük anahtar kelime yoğunluğu
  • Genel olmayan

Anchor text’lerin Anti Seo’da da kullanılabildiğini unutmayın. Düzenli olarak Google Searh Console ‘dan sitenize bağlanan kelimeleri kontrol edip, uygunsuz olanları reddetme aracı ile reddedin.

Kısa çapa metni

Çapa metni için belirli bir uzunluk sınırı olmamasına rağmen, bağlantı metninizi mümkün olduğunca kısa tutmak iyi bir fikirdir. Bağlantı metninize dahil etmeyi seçtiğiniz terimler iki ana faktörü dikkate karşılamalıdır:

  • Bağlı sayfayı tanımlamak için alakalı
  • Kullanıcıları bir bağlantıya tıklamaya teşvik eden kelime veya cümle

Hedef sayfa alaka düzeyi

Arama motorları geliştikçe, sıralamaları belirlemek için daha fazla ölçüt belirlemeye başladılar. Geri kalanlar arasında göze çarpan bir metrik, bağlantı alaka düzeyi veya A sayfası konunun B sayfasında ki konuyla alakalı olmasıdır.

Link alaka düzeyi, insanlar web üzerindeki diğer içeriklerle bağlantı kurduğunda oluşan doğal bir fenomendir. Aşağıdakiler tarafından belirlenir:

  • Kaynak sayfanın konusu
  • Bu kaynak sayfadaki bağlantı metninin içeriği

Kaynak sayfanın konusuyla ilgili içeriğe işaret eden bağlantılar, ilgisiz içeriğe işaret eden bağlantılardan daha güçlü alaka sinyalleri gönderebilir. Örneğin, filtre kahve ilgili bir sayfa, bir kahveye ait web sitelerine bağlandığında bebek resimleri içeren bir siteye bağlanmasına göre daha iyi bir alaka sinyali verecektir.

Bağlantılarınızın güçlü alakalı sinyaller göndermesini sağlamak için bağlantı metninizi mümkün olduğunca hedef sayfanın konusuyla alakalı tutun.

Çapa metin anahtar kelime yoğunluğu

İlk Penguen algoritma güncellemesiyle, Google sabit metinde anahtar kelimelere daha yakından bakmaya başladı. Bir sitenin gelen bağlantılarının çoğunluğu, aynı çapa metnini içeriyorsa, şüpheli görünmeye başlayabilir. Bu da bağlantıların doğal olarak edinilmediğini işaret olabilir. Bununla birlikte, SEO’lar her seferinde aynı anahtar kelimeden ziyade daha doğal metin cümlelerinin çeşitliliği için çaba sarf ederek daha iyi sonuçlar alabilir.

Bir önce ki Domain Authority nedir, nasıl hesaplanır başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER KONULAR
yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı
0 cevaplar

Cevapla

Sormak istedikleriniz için yorum yapın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir