Uzun süre birlikte yaşamanız gereken bir karar web sitenizin alan adıdır. Url diziliminin en önemli parçasıdır. Aklınızda bazı fikirler olabilir, ama buna karar verirken en fazla etki yaratacak alan adı ne olmalıdır? sorusunu aklınızdan çıkarmayın.

Belki, yeni bir şirkete, yeni bir markaya başlıyorsunuz veya çevrimiçi çalıştığınız mevcut bir markanız mı var? Her iki durumda da, bir web sitesine ihtiyacınız olacak.

alan adı

Alan adının önemi

Alan adlarının, arama ve sosyal medya sonuçlarına, yönlendiren bağlantılara, trafik türünüze, marka bilinci oluşturma özelliğine ve çevrimdışı reklamcılığa kadar tıklama oranı açısından web genelinde büyük bir etkisi vardır. Alanı adınızın, markanızı ve çevrimiçi pazarlamanızı etkileyen muazzam bir yeri vardır ve bunu gözardı edemeyiz. Ayrıca Seo açısından önemli ir faktördür.

Püf noktalar

1. Markalaştırılabilir alan adı seçin

Alan adını duyduğunuzda veya gördüğünüzde, bir marka gibi görünür. Tire veya rakam konulan bir alan adı bir marka gibi görünmez.

Örneğin, makarna tarifleri bulunan ve makarna ile ilgili bazı e-ticaret ürünleri satan bir makarna web sitesi oluşturmak istediysek;

  • makarna-dukkani.com alan adını hatırlamak zor olacaktır.
  • makarnaarbella.com markalaşabilir, ancak söylemek zordur.
  • makarnadukkani.com markalandırılabilir, benzersiz, unutulmaz ve göze çarpmaktadır.

2. Tercüme yapılmasını sağlayın

Çoğu insan linke tıklıyor. İsmin ne önemi var” diye düşünebilirsiniz.

“İşlem akıcılığı” nedeniyle önemlidir. Kavramsal önyargı, insanların kolayca söyleyebileceğimiz ve düşünebileceğimiz şeyleri hatırladığı yerlerdir. Bu, kendi zihnimizdeki telaffuzu da içeriyor. Adı kolayca söyleyemiyorsanız, akıcılığı, hatırlanabilirliği ve oluşturduğunuz marka bilinci yararlarını kaybedeceksiniz.

3. Alan adınızı kısa yapın

Uzunluk, yukarıda bahsettiğimiz işlem akıcılığı nedeniyle önemlidir.

Bir alan adının karakter sayısı ne kadar az olursa, yazmak, söylemek, paylaşmak o kadar kolaydır ve sosyal medya paylaşım platformları ve arama sonuçları o kadar az kısalır.

Daha kısa daha iyidir.

4. .com’a yönelik önyargı

Yıl 2017 neden hala .com’dan bahsediyoruz? İnternet hayatımıza etkin gireli yaklaşık 20 yıl oldu. Çok fazla TLD (üst seviye alan adı) uzantı seçeneği olduğunda .com neden önemlidir? Cevap, .com en tanınmış ve en erişilebilir TLD’dir.

Kavramsal akıcılık açısından .com’un hala birincil TLD’dir. Markalaştırılmış bir alan oluşturmak istiyorsanız, .com’u tercih etmelisiniz. Eğer .com’u kullanamıyorsanız, önerim .net, .org .com.tr veya bilinen bir TLD seçmeniz olacaktır.

5. Sezgisel hale getirin

İyi bir alan adı, insanlara bir web sitesinin ne olacağı konusunda güçlü bir fikir verir. Bir alan adına bakıp “Ah, muhtemelen bunun hakkındadır” diyerek, sitenize girebilir.

Domainin akılda kalıcı olması doğrudan girişleri arttırmaktadır (seo hocası).

Örneğin makarnadukkani.com, makarna satışı yapılan bir web sitesi olduğu açıktır ve bunu herkes anlayabilir.

 

Benzer Konular
yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı