Sayfanız mobil uyumlu değil hatası nedir

Bu yazımızda geçen gün karşılaştığım Google arama sonuçlarında sayfanızın altında çıkan “ sayfanız mobil uyumlu değil ” hatasının sebebini ve çözümünü anlatacağım.  Wordpress siteniz mobil uyumlu olduğu halde bu hatayı alıyorsanız, doğru yerdesiniz.

sayfanız mobil uyumlu değil

 

Bilindiği üzere Google sitelerin mobil uyumlu olmasına çok dikkat ediyor. Google sıralamalarında önemli bir etken. Dolayısıyla bu sorunu bekletmeden çözmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sıralama kaybı yaşamanız muhtemeldir.

Sayfanız mobil uyumlu değil çözümü

Bu hatayla 2 gün önce karşılaştım. Google yeni indexlediği sayfalarımda “ sayfanız mobil uyumlu değil ” hatasını vermeye başladı. Bu hatanın ana sebebi robots.txt dosyasıdır. Çünkü bu hata bazı parametrelerin yüklenmesi engellendiği zaman ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ilk bakmanız gereken yer robots.txt dosyası. Muhtemelen robots.txt dosyasının da indexlenmenin engellendiği bir kod buna sebep oluyor. Bu dosyayı nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız  sitenizin sonuna “/robots.txt” yazın bulursunuz. Yani siteadı.com/robots.txt gibi. Karşınıza  çıkan dosyada ”Disallow: /wp-content” kodu varsa  bunu silin. Sayfayı tekrar indexe gönderdiğiniz zaman sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

robots.txt

Peki robots.txt dosyası bende ki gibi temizse ne yapacağız.

robots.txt dosyası

İşte benim karşılaştığım durum buydu. Robots.txt dosyam olması gerektiği gibiydi. O zaman Google Mobil Uyumluluk Testi Aracı’na gidip sorunun nereden kaynaklandığını bulmamız gerekiyor.  Test sayfasına site adresimizi yazıp testi çalıştır butonuna basıyoruz ve sonuçları vermesini bekliyoruz. Ortalama 45 saniye sürüyor. “Sayfa mobil uyumlu” dese bile üst tarafta “sayfa yüklenme sorunları” yazıyorsa sorununuz devam ediyor demektir.  Hemen ayrıntıları göstere tıklayıp sorunlarımıza bakıyoruz.

mobil uyumluluk testi

Burada ki sorunlar sizin sitenizden kaynaklandığı gibi sitenizin kod çektiği bir siteden de kaynaklanabilir. Hatalarımı inceledikten sonra sorunumun birkaç gün önce yüklediğim yandex metrica kodlarından ve  sosyal medya paylaşımlarımı yaptığım NextScripts eklentisinden olduğunu anladım. Kodları kaldırıp, eklentiyi sildikten sonra tekrar test ettim. Ve sorun çözüldü.

mobil uyumluluk testi

 

Sayfaları tekrar indexe gönderdim. Ve hata mesajı kalktı. Bunu Search Console’dan yapabileceğiniz gibi mobil uyum test aracında resmin altında ki gibi “Google’a gönder” ‘e basarak ta yapabilirsiniz. Yada hiç bir şey yapmayıp Google botun tekrar gelmesini bekleyebilirsiniz.

sayfanız mobil uyumlu

Sonuç olarak bu hata robots.txt dosyasından kaynaklanan bir hata. Ama yalnız sizin sitenizden değil dışarıdan çekilen dosyalardan da kaynaklanabiliyor. Bunu unutmayın.

Benzer Konular
yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı