Bu makalede, web siteniz için WordPress mi HTML mi kullanmanız gerektiğini inceleyeceğiz. Daha önceki yazımızda popüler CMS platformlarını incelemiştik. Şimdide platform ile statik HTML farklarını inceleyelim.

wordpress vs html

WordPress nedir?

WordPress, bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ‘dir. İçerik Yönetim Sistemleri sizin web sitenizi kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden yönetmenizi sağlar.

Web sitenizdeki tüm değişiklikleri, yeni başlayanlar için bile, anlaşılması oldukça kolay bir yönetici alanından yapabilirsiniz.

Birçok CMS var olsa da, WordPress en popüler olanıdır çünkü internette bulunan tüm web sitelerinin yaklaşık% 26’sına sahiptir.

Bunu söyleyerek, WordPress’i kullanmanın avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım.

WordPress’i Kullanmanın Avantajları

 • Kolay Güncelleme – WordPress sitenize giriş yapabilir ve kolaylıkla yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. WordPress’in kullanımı kolaydır ve sitenizde sayfalar oluşturmanızı veya güncellemenizi kolaylaştıran sezgisel bir kullanıcı ara birimine sahiptir.
 • Profesyonel Şablonlar – Sitenizde kullanabileceğiniz binlerce hazır şablon vardır. Bu temalar dünyanın dört bir yanında ki uzmanlar tarafından geliştirilmektedir.
 • İnanılmaz derecede güçlü – WordPress web siteleri eklentilerle kolaylıkla genişletilebilir. Bu eklentileri yükleyerek, mevcut web sitesine herhangi işlevler ekleyebilirsiniz. Örneği iletişim formu ekleme , rezervasyon sistemi ekleme , fotoğraf galerisi ekleme gibi.
 • Tam kontrol ve mülkiyet – Web sitenizin, alan adının ve tüm içeriğinin tam kontrolünü alırsınız. İstediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz ve sitenizin popülerlik, trafik, satış ve kullanıcı sayınızın yükselmesi sıkıntı yaratmaz.

WordPress’i Kullanmanın Dezavantajları

 • Öğrenme – WordPress kullanımı kolaydır ancak yeni başlayanlar için nasıl kullanılacağının öğrenilmesi biraz zaman alıyor. Bunu hızlı bir şekilde öğrenmek için bol miktarda yardım ve çaba gerekmektedir.
 • Bakım – WordPress’i, yüklü eklentileri ve temaları güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Static HTML Web Sitesi Nedir?

HTML, web sayfalarını görüntülemek için kullanılan biçimlendirme dilidir. İnternetteki çoğu web sitesi, web sayfaları oluşturmak için çeşitli biçimlendirme ve komut dosyası dilleriyle HTML’yi kullanmaktadır.

Genellikle, HTML web sitesi oluşturmak için bir hosting kiralamanız gerekir. Web sitenizi oluşturmak için HTML, CSS , JavaScript ve diğer bazı teknolojileri bilmeniz gerekmektedir.

WordPress gibi CMS yazılımı içeriği saklamak ve almak için dinamik veritabanı kullanır. Öte yandan, HTML web sitelerinin tüm içeriği statik dosyalardadır.

Bunu söyleyerek, HTML web sitesinin avantaj ve dezavantajlarına göz atalım.

HTML Web Sitesinin Avantajları

 • Bakım gerektirmez- Web siteniz online olduğu sürece herhangi bir güncelleme veya düzenli yedekleme gerekmez.
 • Düşük Gereksinimler – HTML web sitelerinin, PHP veya MySQL yüklü sunucuları olması gerekmez . Düşük kaynaklara sahip daha ucuz bir sunucuda çalışabilirler.

HTML web sitesinin dezavantajları

 • Güncelleme zordur – HTML / CSS bilmiyorsanız, yeni başlayanlar için güncellemek çok zor olabilir. Yeni sayfa ekleme, eski içeriği güncelleme veya video veya resim yükleme gibi daha küçük görevler için bile yardım almanız gerekir.
 • Ek Özellikler ekleme – İşletmeniz büyüyorsa ve bir mağaza, anket, galeri vb. gibi web sitenize bir özellik eklemek istiyorsanız destek almanız gerekmetedir.
 • Maliyetler – En küçük görevler için bile bir uzmandan yardım almanız gerektiğini düşünürsek, bir HTML web sitesinin maliyeti bir WordPress web sitesinden daha yüksek olabilir.

WordPress veya HTML? hangisi daha iyi

Artık WordPress ve HTML web sitelerinin artılarını ve eksilerini biliyoruz. Hangisinin işletmenizin web sitesi için daha iyi olduğu hakkında konuşalım.

Web sitenize yeni bir şey güncellemek, değiştirmek veya eklemek istemediğinizden eminseniz, o halde bir HTML web sitesini seçin. Daha hızlı olacak ve amacınıza hizmet edecektir.

Web sitenizin özgürlüğüne ve kontrolüne sahip olmak istiyorsanız ve sürekli uzman yardımı için ücret ödemek istemiyorsanız, WordPress açıkçası daha iyi bir seçimdir.

Ticari web sitelerini büyütmek isteyenler için WordPress ilerlemenin yoludur.

WordPress’i kullanarak kimseyi işe almadan web sitenize içerik ekleyebilirsiniz. İstediğiniz sayıda sayfayı istediğiniz zaman oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizi güncel tutmak için bir blog bölümü ekleyebilir , hatta kendi e-posta listenizi oluşturabilir ve sitenize daha fazla müşteri getirmeye devam edebilirsiniz. Eng Bilgisayar