WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme

WordPress sitenizde ki bir sayfa silindiğinde yada sitenizde olmayan bir URL adresine gidildiğinde, adres 404 sayfasına yönlendirilir. Arama motorları için sitenizde bir kaç adet 404 sayfası bulunması çok önemli değildir. Ama bu sayı arttıkça sitenizin bakımsız olduğu intibası edinilir ve buda Seo için dezavantajdır. Ayrıca bulunamayan sayfalara hit göndererek değer düşürme de bilinen bir Anti Seo yöntemidir.

Yönlendirme işlemi 2 şekilde yapılır. Birincisi direk sayfayı düzenlemektir. İkincisi ise eklenti ile yapmaktır. eğer WordPress hakkında fazla bilginiz yoksa ikincisini kullanmanız sizin için daha kolaydır. Ben genede 2 yöntemi de anlatacağım.

404 sayfasını direk yönlendirme

404 sayfa yonlendirme

WordPress admin panelinde “Görünüm” sekmesinde “Düzenleyici” kısmına tıklayın. Orta alanda sağ kısımda Tema dosyaları yazısının altında “404 şablon”a tıklayın. Orta alanda ki yazıları silip asağıda verdiğim kodu onun yerine yapıştırın. “Dosyayı güncelleyin” e bastıktan sora işiniz bitiyor.

Eklenti ile yönlendirme

04 sayfa eklenti ile yonlendirme

Eklenti olarak All Redirect to Homepage kullanacağız. WordPress admin panelinde “eklentiler” kısmında “yeni ekle” ye tıklayın. Arama kısmına “All 404 Redirect to Homepage” yazın. Eklentiyi kurup etkinleştirin. Eklentiyi “Ayarlar” sekmesinde bulabilirsiniz. Eklentiye girip “Enabled” seçip “Update Options” a basmanız yeterlidir. Artık tüm bulunamayan sayfalarınız ana sayfaya yönlenmiş olacak.

Bir önce ki Loco Translate ile WordPress tema ve eklenti Türkçeleştirme başlıklı yazımızda WordPress temalarınızı Türkçeleştirmeyi göstermiştik.

Yayın Tarihi: 30.12.2017

BENZER KONULAR
HTML-SEO
0 cevaplar

Cevapla

Sormak istedikleriniz için yorum yapın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir