Loco Translate ile WordPress tema ve eklenti Türkçeleştirme

WordPress platformu kullanan hemen hemen herkesin Türkçe dil sorunu başına gelmiştir. Bu sorun tabii ki uzman kişiler için sorun teşkil etmez. Ama başlangıç seviyesinde ki bir site sahibi için tam bir kabustur. Normalde PO edit programı ile “po” dosyasını indirip düzenleyip tekrar atmanız gerekmektedir. Tabi bu biraz zor bir işlemdir. Üzülmeyin bu sıkıntıyı Loco Translate ile kolayca aşabilirsiniz. Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

Loco Translate kurma

loco translate kurulumu

Sol menüde ki “Eklentiler” bölümünden “Yeni Ekle” sekmesine giriyoruz. Sağ üst köşedeki arama kutusuna “Loco Translate” yazıyoruz. Ardından “Şimdi Kur” butonuna basıp  kurmasın bekliyoruz. Ardından etkinleştire basarak eklentimizi hazır hale getiriyoruz.

loco translate kurulumu

Artık temanızı ve eklentinizi düzenleyebilirsiniz. Solda ki yönetim menüsünden Loco’ya tıklayarak açıyoruz. Eğer temanızın türkçe dil dosyası varsa ortada ki listede görünecektir. Eğer yoksa üsteki “new language” kısmına tıklayıp Türkçe’yi seçerseniz eklenti sizin adınıza türkçe “po” dosyasını otomatik olarak oluşturur.

Loco Translate ile dil dosyamızı düzenleyelim

İlk önce “Turkish” yazan dil dosyamızı tıklayalım.

loco translate kurulumu

Üsteki arama kutusuna değiştirmek istediğiniz kelimeyi yazıyoruz. Tabi temanızın varsayılan dilinin İngilizce olduğunu varsayarak İngilizce olarak yazıyorsunuz. altında ki listede size o kelimelerin geçtiği alanları dökecek. Kelimenize tıklayarak alttaki “Turkish translation” kısmına Türkçe karşılığını yazıp “Save” tuşuna basıyoruz. İşte bu kadar. Değiştirmek isteğiniz bütün kelimeleri bu şekilde düzenleyerek kaydete basın. Sonra gidip sayfanızda bu kelimelerin değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Not: Bazı temalarda aradığınız kelimeyi bulamayabilirsiniz. Bunun anlamı o kelimenin temadan değil temanızın kulladığı bir eklentiden geldiğidir. Bu durumda kelimeyi eklentiler kısımında arayın.

Bir önceki HTML mi WordPress mi siteniz için daha uygun başlıklı yazımızda HTML ve WordPress arasında ki farkları bulabilirsiniz.

Yayın tarihi: 16.12.2017

BENZER KONULAR
HTML-SEO
0 cevaplar

Cevapla

Sormak istedikleriniz için yorum yapın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir