Yeni bir site açacaksınız veya bir projeniz var. Sitenizi  hangi Cms ile kuracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Peki hangisini seçeceksiniz. WordPress mi Joomla mı Drupal mı? Bugün popüler web siteleri bir web sitesinde tek bir kod satıra dokunmak zorunda kalmadan değişiklik yapmanıza olanak tanıyan kullanımı kolay içerik yönetim sistemleri (CMS) ile güçlendirilmiştir.

Drupal Joomla WordPress WordPress, Joomla ve Drupal , harika özellikler, tonlarca özelleştirme, kullanım kolaylığı ve güçlü güvenlik sunar. Hepsi iyi seçeneklerdir ama doğru olanı seçmek önemlidir. Çünkü siteniz veya projeniz için biri uygundur.

Size göre mükemmel seçimi bulmak için karşılaştırma yapalım.

3 Popüler CMS’ye Hızlı Genel Bakış:

 • WordPress  – Yeni başlayanlar için kolay kullanımlı olması nedeniyle en iyi seçim, küçük ve orta boy web siteleri , bloglar ve küçük e-ticaret mağazaları için tercih edilebilir .
 • Joomla  – E-ticaret veya sosyal ağlar için harika web siteleri, ancak kullanmak için temel bilgi gerekmektedir.
 • Drupal  – En güçlü ve en zor olanıdır. HTML, CSS ve PHP bilmeniz gerekmektedir.

WordPress vs Joomla-Drupal Karşılaştırma Tablosu

wordpress joomla drupal karşılaştırma

İhtiyaçlarınız için hangisi doğru? Öğrenmek için derinlemesine incelememize devam edin.

WordPress (Yeni başlayanlar için en iyisi)

WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. 60 milyondan fazla site wordpress kullanıyor.

 

Neden bu kadar popülerdir.

 • Kolay Kurulum – Birçok web hosting şirketi, hosting paketinde otomatik WordPress yüklemeleri sunar . Bu, beş dakikadan daha az bir sürede yepyeni bir web sitesi hazırlayıp çalışabileceğiniz anlamına gelir!
 • Kişiselleştirilebilir – WordPress diğer CMS’lere göre oldukça fazla eklenti ve temaya sahiptir. Bu tema ve eklentiler üzerinde uygun fiyatlara özelleştirmeler de yaptırılabilir.
 • Topluluk Desteği – Sorun yaşıyorsanız veya yeni WordPress siteniz hakkında sorularınız varsa, onu zaten kullanan ve destekleyen milyonlarca insandan yardım alabilirsiniz. Destek forumlarından yararlanabileceğiniz gibi yardım da alabilirsiniz.

Kısacası yeni başlayanlar için en uygun platformdur.

Joomla (WordPress ve Drupal Arasında Biryerde)

Joomla, en popüler ikinci CMS’dir. WordPress ile Drupal arasında bir konuma sahiptir .

Çoğu web sitesini herhangi bir sorun yaşamadan çalıştırmak için yeterlidir ve aynı zamanda kullanma açısından Drupal kadar zor değildir.

Joomla’nın sizin için ideal olabilecek birkaç nedeni vardır:

 • Ticaret Siteleri – Joomla ile, hızlı ve kolay bir online mağaza kurabilirsiniz. Hem Drupal hem de WordPress ile de e-Ticaret mağazalarını kurabilirsiniz, ancak bu sizi daha fazla uğraştırır.
 • Çok teknik değil  – Joomla, bir WordPress web sitesinin yönetim kolaylığı ile bir Drupal sitesinin gücü arasındaki orta noktayı bulmuştur. Teknik bilgisi az olan pek çok insan, teknik bir desteğe ihtiyaç duymadan harika bir Joomla sitesi oluşturabilirler.
 • Yardım Portalı – Joomla, soru sormak ve teknik destek almak için mükemmel bir yardım portalına sahiptir. WordPress’in topluluk temelli destek sayfaları kadar hızlı veya geniş değildir, ancak Drupal’ın teknik destek seçeneklerinden kesinlikle daha hızlıdır.

Drupal (Daha Sağlam ve Kompleks)

Drupal, günümüzde mevcut olan ve büyük ve küçük siteler tarafından kullanılan üçüncü en popüler içerik yönetim sistemidir.

Mevcut en güçlü kaynaklı seçenekler arasındadır; bu da öğrenme ve kullanma çıtasını yükseltir.

İşte Drupal’ın üstünlüğü:

 • Teknik olarak Gelişmiş – Drupal, bu üç içerik yönetimi sisteminin arasında teknik olarak en ilerisidir.
 • Geliştirilmiş Performans – Drupal sayfaları genellikle WordPress veya Joomla ile yapılanlardan daha hızlı yüklenir ve daha hızlı tepki sürelerine sahiptir. Bunun nedeni, daha az kaynak gerektiren, daha ucuz bir sunucu veya barındırma kurulumuna ihtiyaç duymasıdır . (Bununla birlikte, tüm CMS’de olduğu gibi, çok fazla eklenti eklenmesi performansı düşürebilir.)
 • Özelleştirilebilir – Drupalda, yaygın olarak kullanılan eklentiler, temalar ve diğer yapılandırılabilir seçenekler arasından seçim yapmak kolaydır. Kök dosyalarını doğrudan da düzenleyebilir, daha önemli değişiklikler yapmanız gereken durumlar için idealdir.

Drupal, en güçlü içerik yönetim sistemidir . Ancak bu güç ile web sitesi sahibi için bazı ek zorluklar getirir.

Drupal’ı düşünen herkes HTML , PHP ve diğer yaygın web programlama dilleri hakkında en azından temel bilgiye sahip olmalıdır . Zorunlu olarak bir uzman olmak zorunda değilsiniz, ancak hata iletilerini gidermek ve kod sorunlarını belirlemek için fayda sağlayacaktır.

Web siteniz basit ticari siteden gelişmiş bir siteye geçtikçe, düzenli çalışmaya devam etmesini sağlamak için teknik uzmanlığa sahip olmanız (veya yardım almanız) gerekir. Yalnız Drupal’da ileri düzeyde bilgi sahibi olan birini bulmak genellikle biraz daha zordur.

Seçiminizi Yapma

Basit bir işletme web sitesi veya blog ile hızlı bir şekilde başlamak mı istiyorsunuz? WordPress’den başka bir yere bakmayın .

Sitenizin önemli ölçüde büyüyeceğini, geniş kapsamlı özellikler ve sınırsız özelleştirme gerektireceğini düşünüyorsanız, Drupal ile dalmayı düşünün.

Bu iki seçenek arasında kaldıysanız veya e-Ticaret sitesi gibi bir siteye ihtiyaç duyarsanız, Joomla en iyi seçenek olabilir.

Her üç platform da ücretsizdir.

Her biri, sitenize benzersiz özellikler eklemek için çeşitli yararlı üçüncü parti araçları vardır.

Favori Seçimim …

Dürüst olacağım

WordPress tercihimdir.

Kendi sitem (şu an okuduğunuz bu site) WordPress üzerine kurulmuştur.

Yeni içerik eklemek kolay ve seçim için tonlarca ücretsiz eklenti ve tema var; böylece HTML, CSS veya başka programlama dillerini bilmeye gerek duymadan istediğiniz her şeyi kolayca değiştirebiliyorum ve özelleştirebiliyorum . Aynı zamanda düzenli olarak güvenlik güncelleştirmeleri ve yeni özellikler yayınlıyorlar .

Başlarken, WordPress ile başlamanızı tavsiye ederim.

Kaynak: websitesetup.org

Bir önceki WordPress siteyi HTML siteye çevirmek başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.