CCTV kamera sistemini satın almanın ilk adımları zor olabilir. Çoğu zaman, HD-TVI, AHD ve IP arasında bir karmaşa olabilir. Her sistemin artı ve eksileri olsa da, her bir sistem türü arasındaki temel farkları anlamak en iyisidir.

Kamera Sistem Türleri

kamera sistemleri

HD-TVI Kamera Sistemleri

HD-TVI, yüksek tanımlı aktarım video arabirimini temsil eder. TVI kameraları, hem RG59 hem de CAT5 kablolamasında sinyal bozulması olmaksızın en uzun iletime sahiptir. Koaksiyel kablo (RG59), CAT5’in 210 metreye ulaşabileceği yerlerde 490 metreye ulaşabilir. Gerçek renklerin görülebildiği 1080 p’ye kadar keskin görüntüler ile video çıkış kalitesi mükemmeldir. TVI, kullanıcının herhangi bir DVR kanalı üzerinde herhangi bir analog veya HD-TVI kameraya bağlanmasını sağlar ve IP kameraları destekleyen tek HD analog formatıdır. HD-TVI kameraların fiyatlandırması ve mükemmel görüntü kalitesi göz önüne alındığında ideal bir seçenektir. TVI kamera sistemine sahip olmanın tek dezavantajı, özel bir DVR’ye ihtiyaç duymalarıdır.

AHD Kamera Sistemleri

AHD, analog yüksek çözünürlüğü temsil eder. Bu kameralar RG59 ve CAT5 kablosunu destekleyebilir, ancak kabloların iletim mesafesi düşüktür. Koaksiyel kablo (RG59) 490 metreye kadar çıkabilir, ancak CAT5 sadece 150 metreye erişebilir. AHD iyi fotoğraflar sağlar ancak görüntüler net değildir ve renkler TVI kadar canlı değildir. AHD kameralar, fiyat kategorisinde neredeyse analog kameralar kadar düşük fiyatlarla satılmaktadır.

IP Sistemleri

IP internet protokolünü belirtir. IP kameralar ağ kablosu kullanır ve çok sayıda kameraya ihtiyaç duyan projeler için iyi bir çözüm sağlar. IP kameralar standart analog kameralara göre daha yüksek çözünürlüklere sahiptir ve daha yüksek çözünürlüklerde net görüntüler sağlar. IP kameralar, güç, video ve verileri iletmek için ethernet kablosu (cat6 önerilir) kullanır. POE arabirimi ile elektrik sorunu olan bölgelerde ethernet kablosu üzerinden elektrik sağlanabilir. IP kameraların bazı dezavantajları, karmaşık bir ağ altyapısına ihtiyaç duymaları ve TVI ve AHD kameralarıyla karşılaştırıldığında çok daha pahalı olmalarıdır.

Sonuç olarak, bu seçeneklerden hiçbirine yanlış seçim diyemeyiz. Her şey bütçenize ve istediğiniz video kalitesine bağlıdır. Güvenlik sistemleri pazarı hızla ilerledikçe, kamera işlevleri ve yazılımları da doğru orantılı olarak gelişecektir.

Benzer Konular
onvif nedir