Bilgisayar açılışında gelen bios şifresini unutmak,  yanlış yaptığımız bir ayar yüzenden Windows’un açılmaması veya bazı durumlarda kasaya görüntü gelmemesi gibi sorunlar yüzünden bazen Bios’u sıfırlamamız (Sıfırlamak demek fabrika varsayılan ayarlarına almak demektir) gerekebilir. Sıfırlamak aslında zor bir işlem değildir.

Bios (basic input/output system (temel giriş / çıkış sistemi)), kişisel bilgisayarın mikro işlemcisinin bilgisayar sistemini açtıktan sonra başlatması için kullandığı programdır. CMOS çipine depolanır. Ayrıca, bilgisayarın işletim sistemi ile sabit disk, ekran kartı, klavye, fare ve yazıcı gibi bağlı aygıtlar arasındaki veri akışını yönetir. Sistem saati de CMOS’ta depolanır.

Bios sıfırlama yöntemleri

Bios 3 yolla sıfırlanır

Bios ekranında sıfırlamak

Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın. Açılışta  F2 veya DEL tuşlarına sıra ile basıp bırakın (genelde bilgisayar F2 veya DEL tuşu ile biosa girdiği için. Nadiren de olsa F10 ve ESC tuşları ile giren bilgisayarlarda bulunmaktadır.). Önünüze mavi bir ekran gelecek.  Ekranları farklılık göstermekle birlikte genelde 2 türü yaygındır. Menüler üstteyse sondaki EXIT bölümünün altında “load setup defaults”. Menüler alt alta ise sağ tarafta ki “load optimized defaults” ‘a yön tuşları ile gelip “enter” tuşuna basın. Eğer uyarı gelirse “yes” ‘e basın. Ardından  F10 tuşu ile “save and exit” seçerek çıkın.

bios bios

Bios (CMOS) pilini çıkararak sıfırlamak

Bilgisayarı kapatıp elektrik fişini çıkarın. Kasanın arka tarafından bakınca sağda ki kapağın vidalarını söküp kasayı açın. Kasa içinde ki anakartın (büyük levha) üzerinde ki pili (genelde alt tarafta olur. Yuvarlaktır ve saat piline benzer) kenarında ki metali çekerek çıkarın. Birkaç dakika bekleyip tekrar takın. Böylece CMOS sıfırlanmış olur. Fişi takıp bilgisayarın sıfırlandığından emin olun.

bios pili

Jumper ile sıfırlama

Üçüncü yolumuz ise genelde CMOS çipi yakında olan reset jumper. Kasanın elektrik fişini çıkarın. Sıfırlama jumper’ının yerini bulmak için arama motoruna anakart modelinizi  ve devamına “cmos jumper” yazın. Görsellerde yerini bulabilirsiniz. 3 ayaklıdır ve jumper 2’sinde takılıdır. örneğin jumper soldaki ve ortada ki ayaklara takılı ise çıkarıp sağda ki ve orta ki ayağa takın. Elektrik fişini takıp bilgisayarı çalıştırın. Bios ayarlarının sıfırlandığından emin olduktan sonra bilgisayarınızı kapatıp jumper’ı eski haline getirin (yoksa bilgisayar her açılışta sıfırlanır).

bios pili jumper

Bir önce ki Fidye yazılımı nedir? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Konular
touch vpn
vpn nedir
bios pili jumper
fidye yazılımı