Alt metin nedir?

Bir alt metin (alt text), “alt öznitelikler” (alt attributes), “alt açıklamalar” (alt descriptions) olarak da adlandırılır ve  “alt etiketler” olarak bir sayfadaki resimlerin ne olduğunu ve işlevini tanımlamak için kullanılan HTML kodudur.

alt metin text

Alt metin kullanımı

1. Alternatif metinleri fotoğraflara eklemek, her şeyden önce web erişilebilirliğinin bir ilkesidir. Ekran okuyucuları kullanan görme özürlü kullanıcılar, sayfa içi bir resmi daha iyi anlamak için alt metni okuyacaktır.

2. Bir resim dosyası yüklenemezse, resim yerine Alt etiketleri görüntülenir.

3. Alt metinler, arama motorlarının resmin ne ile ilgili olduğunu anlamlarını sağlar.

İdeal şekli

Alt metin için en iyi format yeterince açıklayıcı olmasıdır. Ancak anahtar kelime doldurularak spam yapılması kabul edilmez.

eng logo

Tamam:  img src=”logo.png” alt=”logo”

Bu alt text sadece “tamam” çünkü çok açıklayıcı değildir. Evet, bu bir logo görüntüsü. Ancak, bu görüntü hakkında söylenecek çok şey var.

Daha iyi:   img src=”logo.png” alt=”eng bilgisiyar logosu”

Bu alt yazı daha iyi bir alternatiftir, çünkü resimde ne olduğu çok daha açıklayıcıdır.

Tavsiye edilmez:  img src=”logo.png” alt=””

veya

img src=”logo.png” alt=”Eng bilgisayar seo web tasarım bilgisayar vb.”

Bu örneklerden hiçbiri önerilmemektedir. İlk kod satırı, aslında herhangi bir alt metni içermez (ikinci tırnak işaretleri boş olduğuna dikkat edin), ikincisi ise anahtar kelimeyle doldurma yöntemini gösterir.

Alt metin neden önemlidir?

1. Erişilebilirlik

Alt metin, erişilebilir web tasarımı ilkesidir . Özgün (ve yine de birincil) amacı, onları görüntüleyemeyen ziyaretçilere resim tanımlamaktır. Buna görme engelli kullanıcılar veya başka bir şekilde görsel olarak bir görüntüyü tanımlayamayan kullanıcılar da dahildir. Resimlerinizle birlikte alt yazı eklemek, görsel yeteneğe bakılmaksızın tüm kullanıcıların sitenizdeki içeriği değerlendirebilmesini sağlar.

2. Resim SEO

Resimlerinizde alt metin kullanmak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir ancak aynı zamanda hem açık hem de örtülü SEO avantajlarından kazanmanıza da yardımcı olabilir. Alt metin, resim SEO’ya katkıda bulunabilir.

İyi bir alt metni nasıl yazarım?

  1. Görüntüyü mümkün olduğunca açıklayınız: Alt metin, her şeyden önce, onları görüntüleyemeyen kullanıcılar için metin açıklamaları sağlamak üzere tasarlanmıştır.
  2. Kısa tutun: En popüler ekran okuyucuları, alt metni yaklaşık 125 karakterden kestiğinden, bu karakter sayısını veya daha azını korumak önerilir.
  3. Anahtar kelimelerinizi kullanma: Anahtar kelimenizi sayfadaki en az bir resmin alt metnine ekleyin.
  4. Anahtar kelime doldurmaktan kaçının: Google, zayıf yazılı alt metni puanlamayacak, ancak alt metninizi aklınıza gelen birçok alakalı alakasız anahtar kelimeyle doldurursanız sorun yaşayacaksınız. Resimle anlam sağlayan ve mümkünse hedef anahtar kelimenizi içeren açıklayıcı alt metin yazın.
  5. Alt metninize “görüntü”, “resim” vs. dahil etmeyin: Halihazırda alt metninizin bir görüntüye atıfta bulunduğu varsayıldığı için onu belirtmeniz gerekmez.

Yayın tarihi: 23.12.2017

Kaynak: moz.com

Bir önceki Başarılı seo etkenlerinin periyodik tablosu başlıklı yazımızda Seo etkenlerinin tablosunu incelemiştik.

BENZER KONULAR
yoast seo renk paleti
seo şirketi
https
reddetme aracı
0 cevaplar

Cevapla

Sormak istedikleriniz için yorum yapın
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir